Księga Papugi

Księga Papugi

Książę Majmun, udając się w daleką podróż, zostawił żonę Chodżeste pod opieką ptaków. Jednak po jego wyjeździe serce małżonki rozgorzało miłością do pewnego młodzieńca. Udała się więc po radę do ptaków. Niezadowolona z ostrzeżeń, udzielonych przez samiczkę Szaruk, cisnęła nią o ziemię i pozbawiła życia. Następnie udała się do papugi. Ta opowiedziała jej filozoficzną i moralizatorską przypowieść. I za każdym razem, gdy księżniczka chciała udać się do ukochanego, zatrzymywana była zajmującym i zabawnym opowiadaniem papugi. Po powrocie księcia papuga, za cenę uwolnienia z klatki, doniosła o zdrożnej miłości. Rozgniewany Majmun kazał ściąć głowę Chodżeste, a papugę obdarował wolnością.
W przedstawieniu każda przypowieść komentowana jest wierszami wybitnych poetów perskich: Hafiza, Chajjama i Rumiego. Stwarza to klimat średniowiecznego Bliskiego Wschodu, jego intelektualnego i estetycznego wyrafinowania oraz pochwały życia we wszystkich jego przejawach.

Lekcja muzealna towarzysząca spektaklowi: Orient – kultura i obyczaje

Wybór tekstów i reżyseria – Jacek Bursztynowicz
Scenografia – Justyna Łagowska-Klata

Papuga – Marek Bartkowicz
Chodżeste – Monika Markiewicz
Narrator – Antoni Ostrouch/Stanisław Banasiuk/Sławomir Grzymkowski


Deprecated: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/atlanti/public_html/wp-includes/functions.php on line 5411

Możliwość komentowania została wyłączona.