Xiążę Józef S

Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie
ZAMEK ATLANTIS

zapraszają na przedstawienie

Xiążę Józef S

(wg dramatu Sułkowski Stefana Żeromskiego)

Napoleon I jest postacią kontrowersyjną. Bohater postępu dla jednych, uzurpator i okupant dla drugich. W żadnym jednak kraju nie pokładano w nim tylu nadziei, co w Polsce. Nic dziwnego zatem, że Bonaparte pozostał w naszej świadomości postacią wyjątkowo żywą. Świadczy o tym chociażby literatura – Fredro, Mickiewicz… no i oczywiście Żeromski! Akcja naszej adaptacji dzieje się we Włoszech (Wenecja, Mediolan) i Szwajcarii (Lozanna), w ostatnich latach życia jednego z najwybitniejszych Polaków epoki, choć mało znanego szerszej publiczności – Józefa Sułkowskiego. Genialne dziecko, „Mozart” wojskowości, pochodzący z arystokratycznej wielkopolskiej rodziny poliglota – już jako 10-latek był ozdobą najświetniejszych dworów Europy. Bohater wojny obronnej rosyjsko-polskiej 1792 roku zmuszony był emigrować. Arystokrata, który został gorącym zwolennikiem ideałów rewolucji francuskiej, jak wielu naszych rodaków zapatrzony – ale czy ślepo? – w gwiazdę Napoleona. Ten ostatni, darząc go wielką atencją, wypowiadał się o nim jako o „oficerze największych nadziei”. Niektórzy widzieli w Polaku przywódcę najświetniejszych armii Europy… Jakich armii?… Ano o tym jest przedstawienie. I oczywiście o wielkiej miłości…!

Spektaklowi może towarzyszyć krótki wykład o legendzie napoleońskiej w Polsce oraz zwiedzanie wystawy Napoleon i sztuka empire’u lub ekspozycji Pałacu pod Blachą.

 

adaptacja i reżyseria – Jacek Pacocha
kostiumy – Sylwia Majewska

Księżniczka Gonzaga – Monika Markiewicz
Antraigues – Wojciech Machnicki
Sułkowski – Dominik Bąk

bilety w cenie 15 zł, kontakt i rezerwacja:
tel/fax 22 35 55 291, pdm@zamek-krolewski.pl


Deprecated: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/atlanti/public_html/wp-includes/functions.php on line 5411

Możliwość komentowania została wyłączona.