Atlantis

ATLANTIS – droga do Zamku

Idea współczesnej Atlantydy pojawiła się w warszawskim środowisku teatralnym w 1992 roku. Reżyser i aktor Jacek Pacocha założył Agencję Artystyczną ATLANTIS, wówczas pomysł pionierski. Miała ona produkować i eksploatować ambitne artystycznie utwory sceniczne. Pierwszą premierą były Bajki. Rok 1779 (1.12.1992), następną – Odprawa posłów greckich (7.06.1993), obie w Zamku Królewskim.

Po zachęcającym początku Atlantis przystąpił do produkcji dzieła pełnospektaklowego. Koncert Świętego Owidiusza Antonio Buero-Vallejo (reżyseria Jacek Pacocha) został wystawiony w grudniu 1993 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Oryginalne, jak na tamte czasy, przedstawienie (udział artystów niewidomych) spotkało się z uznaniem polskiej i zagranicznej publiczności.

Przy następnych przedsięwzięciach zaproszono do współpracy Staromiejski Dom Kultury w Warszawie. Powstał TEATR ATLANTIS, którego menedżerem został dyrektor SDK Sebastian Lenart, a kierownikiem artystycznym – Jacek Pacocha. Wyprodukowano Don Juana z Sewilli Tirsa de Moliny, Parady Potockiego, Pana Paska Paska, Biblię w nieco skróconej wersji Longa/Martina/Tichenora, Kabaret na kółkach Chotomskiej, Werandę Gieraka/Pacochy. Reżyserowali gościnnie znani twórcy – Edward Wojtaszek, Jarosław Kilian, Arkadiusz Jakubik. Grano w Starej Dziekance w Warszawie, na Zamku Królewskim, w Muzeum Narodowym, Pałacu w Wilanowie, w Teatrze Komedia, Na Woli, w Rampie. Zapraszano nas na festiwale, wyjazdy zagraniczne, liczne plenery.

Jednak realizacja dużych produkcji bez stałego zaplecza lokalowego (SDK nie ma własnej sceny) i bez pewnych źródeł finansowania zewnętrznego (regres w kulturze po boomie przełomu wieków), pożerała zbyt wiele sił i środków w stosunku do satysfakcji artystycznej udziałowców.

A tymczasem…. Ilość przedstawień na Zamku rosła. Przybywało premier, które pozostawały w repertuarze. Wyprodukowano przedstawienie flagowe (Fircyk w zalotach, 2004), przez lata goszczące w maju także w Teatrze na Wyspie w Łazienkach, ku dużej satysfakcji widzów i aktorów. Zamkowe spektakle Atlantisu zaczęły być zapraszane do plenerów i innych akcji zewnętrznych (głównie dzięki współpracy z Fundacją ART.). Na terenie macierzystej instytucji włączane są często w działalność „nadobowiązkową” – Dni Otwarte Zamku i przedsięwzięcia Pracowni Działań Muzealnych. Idea teatralnej Atlantydy, po wielu perypetiach, zaczęła rozkwitać swobodnie i bez przymusu. Tak narodził się ZAMEK ATLANTIS.

Jego dumne brzmienie niesie ze sobą różnorodność. Wierzymy, że to jest najciekawsze… Do zaprzyjaźnienia się zatem z naszą zamkową ofertą zapraszamy serdecznie!

ZAMEK ATLANTIS – zespół

dyrektor – Jacek Pacocha

reżyser – Jacek Bursztynowicz

aktorzy:

Joanna Kupińska, Monika Markiewicz, Alina Więckiewicz, Mateusz Banasiuk, Stanisław Banasiuk, Marek Bartkowicz, Tomasz Gęsikowski, Grzegorz Gierak, Grzegorz Grzywacz, Sławomir Holland, Wojciech Machnicki, Antoni Ostrouch, Dariusz Sikorski, Sebastian Świerszcz.

gościnnie:

Barbara Bursztynowicz, Aldona Orman

muzycy:

Marcin Zalewski, Paweł Zalewski, Piotr Zalewski

scenografowie:

Justyna Łagowska-Klata, Małgorzata Bursztynowicz

wykładowcy:

Katarzyna Buczek, Agnieszka Wardak

projekt i administracja www – Stanisław Artymowski

wersja angielska- Agnieszka Bednarska


Deprecated: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/atlanti/public_html/wp-includes/functions.php on line 5411

Dodaj komentarz